ELAZIĞ YAZMALARI VE İĞNE OYALARINA BENİM SANDIĞIMDAN ÖRNEKLER

İnternetten "Elazığ Yazmaları" hakkında detaylı bir bilgi edinemedim.Mutlaka yazılı kaynaklarda vardır ancak onlarda bende mevcut değil!

Hemşerilerime burdan sesleneyim;lütfen bu konudaki kaynakları,bilgilerinizi yada büyüklerinizden edindiğiniz bilgileri,fotoğrafları yorum kısmında bizlerle paylaşınki buraya yöremizle ilgili daha çok bilgi ekleyebilelim!!!

Ben kendi bildiklerimi ve sandığımda duran,annemin göznuru dökerek,ipeğini kendi çekip boyadığı ve oyasını işediği  yazmalarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Birçok yörede yemeni olarak adlandırılan başörtülerine biz "yazma" diyoruz.Elazığ yazmalarının diğer yörelerdekilerden farkı; daha ince ve daha küçük oluşudur,ayrıca yazmaların 4 kenarına değil 2 başına oya işlenir.Yazmaların örtülüş şekli de Elazığa hastır.Ama en önemli özelliği kendine has, ipekten yapılan yöreye özgü meşhur iğne oyalarıyla süslenişidir!

          Yazmalarda en göze batan üzüm teveği(yaprağı)desenidir.Ayrıca yazmalara yapılan iğne oyalarının yöreye özgü çeşitli adları vardır: "Harput Gülü,Hercai Menekşe,Aluç Yaprağı,Çarkı Felek,Leylak Oya,İğde Çiçeği,Berber Aynası,Limon Çiçeği,Pamuk Çiçeği,Nikah Sepeti,Elazığ Yıldızı,İki Gelin Bir Kaynana,Padişah Oya,Nergis Oya, vs."


 

BENİM SANDIĞIMDAN ÖRNEKLER

 
 

(aşağıdaki örnekler gibi düz renk yada renkli tülbent kenarına da ipekten iğne oyası işlenmektedir) 


(ayrıca aşağıdaki örneklerdeki gibi boncuk ve pul işleme örneklerde yöremiz yazmalarında kullanılmaktadır)
 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !